پیام تبریک رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به مناسبت هفته پژوهش و فناوری

۲۳ آذر ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۲ کد : ۸۴۲ اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۹۶
هفته پژوهش عرصه ای مهم برای نهادینه سازی ایده پردازی و برنامه ریزی پژوهش محور در راستای توسعه علمی و همگامی با حرکت پرشتاب علمی در دنیای امروز است.
پیام تبریک رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به مناسبت هفته پژوهش و فناوری

هفته ملی پژوهش و فناوری گرامی باد

به ­نام خداوند جان و خرد      کزین برتر اندیشه برنگذرد

هفته پژوهش سال 1399 را به همه پژوهشگران عزیز تبریک عرض می کنم.

هفته پژوهش عرصه­ای مهم برای نهادینه­سازی ایده­پردازی و برنامه­ریزی پژوهش­محور در راستای توسعه علمی و همگامی با حرکت پرشتاب علمی در دنیای امروز است. یقیناً، پژوهش یکی از مهمترین الزامات و ابزار پیشرفت و توسعه کشورها است؛ به­ویژه کشورهایی که برای نیل به اهداف توسعه­ای خود بر توان و ظرفیت داخلی تکیه­ می­کنند. از این­رو، نگاه ویژه و سرمایه­گذاری در حوزه­های مختلف پژوهشی ضامن دستیابی به­قدرت و استقلال علمی کشور خواهد بود. هفته پژوهش فرصتی اثرگذار برای تأکید بر پژوهش و تجلیل از پژوهشگران و مراکز پژوهشی در راه کنش­ورزی خردمندانه و علمی برای کشف حقیقت و رسیدن به توسعه پایدار و اعتلای جامعه است.

هفته‌ پژوهش فرصتی مغتنم برای ارج نهادن به نگاه­های نوآورانه و ایده­های خلاقانه پژوهشگران است تا ظرفیت تحقیق و پژوهش توسعه یابد و از این ظرفیت برای حل مشکلات و چالش­های موجود بهره بریم. بی­شک، پژوهشگران عرصه­های مختلف پیشگامان توسعه و پیشرفت کشورند و در خط مقدم مقابله با تحریم­های ظالمانه استکبار و استعمار جهانی هستند و با جهاد علمی دین خود را به ایران اسلامی ادا
می­کنند.

- در امر پژوهش بی­تردید باید بین نهادهای علمی و پژوهشی هماهنگی ایجاد کرد و فعالیتهای پژوهشی را در راستای اهداف مشترک سامان­دهی کرد.

- باید چشم­انداز پژوهش متناسب و مؤثر برای حل مشکلات و مسائل کشور باشد و نقش نهادها و سازمانهای پژوهشی در این میان روشن و عملیاتی باشد.

- نظارت ضابطه­مند و پویا بر نظام تحقیقاتی و پژوهشی کشور، به­ویژه نظارت بر سازمان­های دولتی و عمومی کشور که چگونه و با چه کیفیتی اعتبارات پژوهشی خود را هزینه می­کنند، از ضروریات است.

- در گام دوم انقلاب راه رسیدن به اهداف توسعه­ای جمهوری اسلامی ایران الزاماً از مسیر پژوهش، خلاقیت و اعتماد به دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی می­گذرد.

در این میان دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر نیز با بهره­گیری از توان اعضای هیات علمی و دانشجویان توانمند در رشته­های مختلف علمی به­ویژه حوزه­های دریامحور، نقش مهمی در توسعه کشور به خصوص در زمینه توسعه دریا محور خواهد داشت. پژوهشگران این دانشگاه با توجه ویژه به نیازهای منطقه آزاد اروند، استان خوزستان و کشور، و با تاکید بر تقویت بنیان علمی کشور، و با نگاه مسأله محور در شرایط تحریمی فعلی، می­کوشند تا با هم­افزایی با سایر مراکز و سازمان­های علمی و اجرایی به رسالت خویش در عرصه پژوهش و فناوری در راه توسعه کشور گام بردارند.

مجدداً هفته پژوهش را به همه پژوهشگران و فعالان عرصه­های مختلف علمی و پژوهشی، تبریک عرض می­کنم و توفیق روزافزون جهادگران علمی کشور را در راه توسعه و پیشرفت کشور از خداوند منان مسئلت دارم.


نظر شما :