پیام رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به‌مناسبت ماه محرم و در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی

۱۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۷ کد : ۲۸۹ اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۴۴۴
دکتر زراء نژاد، رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی پیام تسلیتی صادر کرد.
پیام رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به‌مناسبت ماه محرم و در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی

دکتر زراء نژاد، رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی پیام تسلیتی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، متن این پیام به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

گر خوانمش قیامت دنیا بعید نیست/

این رستخیز عام که نامش محرم است

 

محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی است. ماه عشق و شور و فریاد است. ماه آمیختن با خون و آمیختن عشق است. محرم ماه قیام و پیام است که دل های شیدای نیکان و مشتاقان را به سوی مراد و محبوبشان معطوف می سازد، ایام حماسه و عاطفه با فرارسیدن این ماه آغاز می گردد تا شیفتگان معرفت و عاشقان ایثار را با کاروان کربلا همراه و هم نوا سازد، تا شور و شعور عاشورایی، دیگر بار احیاء گردد و ارادت علاقه مندان به سرور و سالار صاحبدلان فزونی یابد و روح انسان ها از زندان نفس رهانیده شود.

عاشورا، درس ها و پیام هایی است که در این نهضت نهفته است. حادثه ای که در ساعات محدود در سرزمینی معین واقع شد؛ اما در بطن و متن خویش ده ها درس اخلاقی و تربیتی دارد.

در واقع باید به عاشورا و نهضت امام حسین، یک نگاه کاربردی و راهبردی شود. نهضتی با این عظمت و با این وسعت، درس های زیادی در خودش دارد، پیام ها و عبرت های زیادی دارد.

بدون‌شک یکی از درس های مهم نهضت عاشورا برای همه انسان ها این بود که صرف نظر از هر عقیده ای که دارند، سعی کنند در زندگی آزاده باشند و تن به هیچ گونه خواری ندهند و تسلیم ستم هیچ ستمگری نشوند. آن هنگام که ستمگری همچون یزید او را به بیعت با خود فرا خواند، در جواب او فرمود: «هرگز دست ذلّت به شما نمی دهم و هم چون برده ها تسلیم شما نمی شوم» و بارها جمله "موت فی عزّ خیر من حیاه فی ذُلّ" _ مرگ با عزت بهتر از زندگی ذلیلانه است»، را بر زبان جاری ساخته، انسان ها رابه آزادگی دعوت کرد. در کربلا وقتی آن حضرت را بین مرگ و بیعت با ستمگری چون یزید مخیّر ساختند، فرمودند: «این گروه ستم پیشه مرا به انتخاب یکی از دو چیز یعنی جنگ و پذیرش ذلت مجبور کردند. امّا محال است که من به ذلّت تن دهم».

اینجانب فرا رسیدن ماه محرم، ایام شهادت فرزند پیامبر امام حسین (ع)، علمدار باوفایش حضرت ابوالفضل العباس (ع) و 72 تن از یاران باوفایش را تسلیت عرض نموده، امیدوارم عزاداری همه رهروان راستین آن حضرت، مورد قبول درگاه ایزد منان واقع شود.