آئین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار شد

۲۶ تیر ۱۳۹۸ | ۰۸:۰۹ کد : ۲۶۳ اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۸۵۰
آیین تکریم و تجلیل از رییس سابق دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و معارفه سرپرست دانشگاه با حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در روز سه شنبه مورخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸ برگزار شد .
آئین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار شد

در این مراسم که با حضور اساتید،کارمندان دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر،تعدادی از مسوولین استانی ، اساتید و مدیران دانشگاه های استان و شخصیت های علمی و فرهنگی در آمفی تئاتر شهید چمران این دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای مراسم کورش مودت معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خرمشهر که بعنوان نماینده استاندار استان خوزستان در این آئین حضور داشتند به رایگان شدن صدور روادید اتباع عراقی اشاره کرد و گفت: با توجه به رایگان شدن صدور روادید ویژه اتباع عراقی روزانه بیش از ۱۱ هزار نفر به منطقه آزاد اروند وارد می‌شوند و باید از این فرصت برای جذب دانشجوی عراقی در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر استفاده کرد.

سپس مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های خوزستان نیز در این آئین با بیان اینکه شرایطی که در دانشگاه‌های کشور حاکم است آرزویی است که انبیا داشتند، گفت: داشتن مخاطب جوان و امکان ارتباط با آنها فرصت و موقعیت بسیار خوبی در دانشگاه های کشور است که برای بخش دیگری از جامعه وجود ندارد.

حجت الاسلام سید محسن شفیعی افزود: مجموعه آموزش عالی کشور بار مسئولیتی بر دوش همه اساتید و مدیران دانشگاههای کشور است لذا باید از مسئولان و مدیران این مجموعه قدردانی کرد.

در ادامه احمد سیاهپوش سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره کشورعراق با بیان اینکه ۹۵ درصد ساکنان استان بصره عراق شیعه می باشند افزود: روزانه سه پرواز از استان بصره به کشور ایران انجام می شود.

وی از کشور عراق به عنوان یکی از کشورهای استراتژیک در منطقه نام برد و گفت: استان بصره یکی از استان های مهم و پایتخت اقتصادی کشور عراق با چهار میلیون نفر جمعیت و تولید روزانه سه میلیون بشکه نفت بشمار می رود که این ظرفیت ها فرصت مناسبی برای ارتباط تنگاتنگ با این کشور است.

سیاهپوش با تاکید بر ضرورت گسترش مبادلات علمی، فرهنگی و دانشگاهی بین استان بصره و خرمشهر گفت: در استان بصره ۱۸ دانشگاه فعالیت دارند و نیمی از پزشکان کشور عراق از دانشگاه های استان بصره فارغ التحصیل شده اند.

وی به عنوان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره از اساتید دانشگاههای کشور و استان خوزستان خواست در نشست های مشترک با طرف عراقی شرکت کنند تا ضمن مبادله علمی و پژوهشی، مسایل و مشکلات علمی و دانشگاهی هر دو طرف مورد بررسی قرار گیرند.

سیاهپوش همچنین گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم، می طلبد تمام قوا و قشرهای مختلف اقتصادی به خصوص قشر دانشجو، آموزش عالی و دانشگاهها به کمک هم برای رونق اقتصادی کشور تلاش کنند تا منویات مقام معظم رهبری در بخش اقتصادی تحقق یابد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به ظرفیت های علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در آبادان و خرمشهر گفت: همجواری این منطقه با کشور عراق و استان بصره بهترین فرصت برای جذب دانشجوی خارجی از کشور عراق و کسب درآمد برای دانشگاههای این منطقه است که این ظرفیت در این منطقه وجود دارد.

وی افزود: منطقه آزاد اروند و مراکز آموزش عالی مستقر در آبادان و خرمشهر باید از ظرفیت همجواری با استان بصره عراق در راستای افزایش مبادلات علمی و دانشگاهی و پذیرش دانشجو از کشور عراق گام های موثری بردارند.

نظرپور همچنین به تشریح شرایط تحریم و مشکلات ناشی از آن پرداخت و افزود: تحریم ظالمانه آمریکا شرایط سختی را به ناحق برای کشور ایجاد کرده لذا تلاش مجموعه آموزش عالی کشور بهره گیری از ظرفیت های داخلی در راستای اتخاذ راهکار مناسب برای مقابله با تحریم با هدف کمک به برون رفت از این وضعیت است.

وی در ادامه به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی اعتبارات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از بودجه کشور اشاره کرد و بیان داشت: برای سه ماهه اول امسال حدود ۱۸ درصد و برای ۶ ماهه نخست امسال حدود ۳۵ درصد بودجه برای دانشگاههای کشور تخصیص داده شد که بیانگر این واقعیت است که شرایط کشور نسبت به سال گذشته سخت تر شده است.

در این آئین منصور زراء نژاد به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر معرفی و از زحمات لطف اله خواجه پور تقدیر شد.

دکتر منصور زراء‌نژاد متولد سال ۱۳۳۶ خرمشهر است. وی در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد در دانشگاه‌های علامه طباطبایی و تربیت مدرس تحصیل کرده است و در مقطع دکتری در رشته اقتصاد از دانشگاه بیرمنگام انگلستان در سال ۱۳۷۸ فارغ التحصیل شده است.

وی از سال ۱۳۶۶ همکاری خود با دانشگاه شهید چمران اهواز را آغاز کرده و هم اکنون با مرتبه استادی پایه ۴۰ در دانشگاه یادشده مشغول فعالیت علمی، پژوهشی و تدریس در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

شایان ذکر است دکتر نظرپور معاون اداری،مالی و مدیریت منابع وزارت علوم پیش از آئین معارفه و تکریم ریاست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با حضور در آرامگاه شهدای گمنام با تقدیم دسته گل و ادای احترام به قرائت فاتحه پرداخت.


( ۲ )

نظر شما :