کسب رتبه ۱۲ دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

کسب رتبه ۱۲ دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در شاخص ترکیبی ارتباط با صنعت بین دانشگاه های سراسر کشور

۰۴ دی ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۶ کد : ۱۲ اخبار و رویداد ها
تعداد بازدید:۵۵۷
در دنیای امروز، رابطه‌ای مستقیم بین توسعه فناوری و پیشرفت در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هر کشور برقرار است.
کسب رتبه ۱۲ دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در شاخص ترکیبی ارتباط با صنعت بین دانشگاه های سراسر کشور

در دنیای امروز، رابطه‌ای مستقیم بین توسعه فناوری و پیشرفت در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هر کشور برقرار است. به طوری که می‌توان گفت فناوری عامل اساسی برای ایجاد ثروت، رفاه و توانایی کشورها بوده و ابزاری قدرتمند در توسعه ملی به شمار می‌آید. فناوری طبق تعریف معمولاً چهار رکن اساسی دارد: انسان، ماشین، سازمان و اطلاعات. لذا بدیهی است که تعامل مناسب این ارکان با یکدیگر موجب رشد و توسعه اقتصادی متوازن می‌شود. از آنجا که انسان در این بین نقشی محوری و بنیادی دارد می‌توان نتیجه گرفت که تخصص و مهارت نیروی انسانی سهم بسزایی در رشد و توسعه اقتصاد هر کشور داشته و لزوم ارتباط و استمرار آموزش‌های تخصصی دانشگاه‌ها و پژوهش‌های دانشگاهی با صنعت و برقراری تعاملی صحیح و منطقی را بیش از پیش به نمایش می‌گذارد. دانشگاه‌ها محل تربیت نیروی انسانی متخصص است و اگر این نیروی انسانی متخصص بتواند دانش و مهارت خود را در عرصه تولید و صنعت به کار ببرد، موجب پیشرفت کشور خواهد شد. در عرصه صنعت نیز این مهندسان و دیگر نیرو های انسانی ماهر هستند که اطلاعات علمی خود را به صورت فناوری، محصولات و تولیدات مختلف ارائه می‌دهند. بر این اساس بدیهی است که توسعه صنعتی بدون وجود و ظهور این شایستگی‌ها دور از دسترس خواهد بود. بنابراین ارتباط صنعت و دانشگاه در هر کشوری می‌تواند تأثیری تعیین کننده در رشد اقتصادی داشته باشد. همچنین در ماده ۶۶ قانون برنامه ششم توسعه کشور بر حضور مؤثر نظام آموزش عالی کشور در تولید، توسعه و نشر علم و فناوری و ارتقای کیفیت پژوهش و فناوری تاکید شده است. ملاک عمل قرار دادن این شاخص موجب تحقق کسب درآمد قابل توجهی از محل فعالیتهای پژوهشی در سال های آتی برای دانشگاهها و تبدیل آنها به دانشگاه های نسل دوم (پژوهش محور) و نسل سوم(کارآفرین) خواهد شد.
برای اندازه گیری شاخص مشخصات تمامی طرح های پژوهشی جاری و فعال بالای ۲۰۰ میلیون ریال دانشگاه با سایر دستگاه های اجرایی، توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمع آوری شده است که بشرح ذیل می باشد:
• نسبت تعداد طرح های پژوهشی در جریان به تعداد اعضای هیئت علمی با وزن ۴۰ درصدی
• نسبت مجموع اعتبار مصوب طرح های پژوهشی به اعتبار عمومی دانشگاه با وزن ۴۰ درصد
• نسبت مجموع اعتبار دریافت شده طرح های پژوهشی به اعتبار عمومی دانشگاه با وزن ۲۰ درصد
بر اساس گزارش ارزیابی عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سال ۱۳۹۷، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر موفق به کسب رتبه ۱۲ در بین دانشگاه های سراسر کشور گردیده است


نظر شما :